Razvoj bebe i deteta

Tikovi kod dece - zašto se javljaju i kako se nositi s njima

 

Tikovi se često dešavaju kod dece. Ponekad umeju da zabrinu roditelje, ali u većini slučajeva nisu opasni. U ovom tekstu objasnićemo šta su tikovi, zašto se javljaju i kako se nositi s njima.

Šta su tikovi?

Tikovi su nenamerni i ponavljajući pokreti ili zvukovi koje dete izvodi. Mogu biti fizički, kao što su trzanje ramenom ili treptanje očima, ili vokalni u vidu kašljanja ili ponavljanja reči. Tikovi su često brzi i ne može ih se kontrolisati.

Zašto se javljaju tikovi?

Uzroci tikova kod dece nisu potpuno razjašnjeni, ali se veruje da kombinacija genetskih faktora, neuroloških promena i stresa može doprineti njihovom javljanju. Tikovi mogu biti naznaka i drugih stanja, kao što su:

 

  • Poremećaj pažnje
  • Opsesivno kompulsivni poremećaj
  • Anksioznost

Tikovi kod male dece

Tikovi se mogu pojaviti kod male dece. U većini slučajeva, tikovi se javljaju između pete i sedme godine života. Retko se javljaju tokom puberteta.

Tikovi kod beba

Iako su tikovi retki kod beba, mogu se pojaviti. Obično su jednostavni tikovi, kao što su trzanje noge ili ruke. Većina beba preraste ove tikove tokom prvih godina života.

Vrste tikova

Složeni tikovi kod dece

Složeni tikovi uključuju komplikovanije pokrete ili glasove, kao što su skakanje ili ponavljanje celih rečenica. Glasovni tikovi jave se u samo oko 5% slučajeva, dok su motorni tikovi znatno češći.

 

Jednostavni tikovi kod dece

Jednostavni tikovi obuhvataju pojednostavljene i brze pokrete ili glasove. Na primer, često treptanje ili nekontrolisano povlačenje usana. U ovo grupu spadaju coktanje jezikom, nakašljavanje i sl.

Prolazni tikovi

Neki tikovi su prolazni i mogu trajati samo nekoliko nedelja ili meseci, dok drugi mogu potrajati mnogo duže. Mogu se pojaviti više puta dnevno, ali obično ne traju duže od godinu dana.

Hronični tikovi

Javljaju se znatno ređe u odnosu na ostale tikove. S druge strane, traju duže od godinu dana. Mogu biti motorički ili glasovni. U pojedinim slučajevima neophodno je lečenje.

Šta je Turetov sindrom?

Neurološki poremećaj koji se karakteriše prisustvom tikova - nenamernih i ponavljajućih pokreta i zvukova. Ovaj poremećaj često izaziva zabrinutost i nesigurnost kod onih koji ga imaju, kao i kod njihovih roditelja.

 

Najčešće se javlja između šeste i devete godine života. Ovaj sindrom možete biti nasledan, ako neko od roditelja imaj Turetov sindrom, postoji čak 50% šanse da će i dete imati. Turetov sindrom može i te kako da ometa život deteta, ali se retko javlja.

Kako se leče tikovi kod dece?

Lečenje nije neophodno kod prolaznih tikova.

 

Ako je lečenje potrebno, to se radi raznim psihomotornim vežbama. Uglavnom traje nekoliko meseci, a od slučaja zavisi da li će se piti lekovi. S druge strane, lečenje hroničnih tikova zahteva lekove, psihoterapije i određene vežbe.

 

Foto:Shutterstock

Da li Vam je ovaj članak bio od pomoći