Mnogi roditelji po rođenju se suočavaju s brojnim pitanjima i nedoumicama, a ponekad ih ona mogu preplašiti. Jedan od takvih slučajeva je fontanela. Šta je, čemu služi i zbog čega je toliko važna prilkom porođaja pročitajte u daljem tekstu.
Šta je fontanela kod beba?
Po rođenju beba imaju mekana područja na svojoj glavici koja se nazivaju fontanele. To je prostor gde se kosti još nisu spojile. Iako možda deluje zastrašujuće, zapravo je to pojava koja ima veoma značajnu ulogu prilikom porođaja, a takođe za razvoj i rast bebinog mozga.
Tipovi fontanela kod beba
Prednja fontanela
Najveća i nalazi se između temenih kostiju i čeone kosti. Veličina varira od bebe do bebe, a dužin stranice velike fontanele uglavnom je od 1 do 3 centimetara.
Zadnja fontanela
Dužina stranice je od 0,25 do 1 cm. Smeštena je predelu između temenih kostiju i potiljačne kosti, a oblik je trouglast.
Bočne fontanele
One su manje i nepravilnog oblika. Sfenoidna fontanela smeštena je između klinaste, slepoočne, temene i čeone kosti. S druge strane, Mastoidna fontanela nalazi se između potiljačne, temene i slepoočne kosti.
Zašto je fontanela otvorena?
Mnogi roditelji budu zabrinuti kada ustanove da njihov bebac ima fontanelu. Stiču utisak da njihova beba ima određeni problem, ali zapravo je situacija znatno drugačija. Važno je odmah istaći da je fontanela sasvim normalna pojava i nema razloga za brigu. Postoje 2 ključna razloga zbog čega je značajna i čemu uopšte služi.
- Porođaj - tokom porođaja kosti bebine lobanje mogu da se pomeraju i time olakšaju njen prolazak kroz porođajni kanal. Ako kosti ne bi bile elastične, porođaj prirodnim putem bi bio maltene nemoguć ili izuzetno težak.
- Razvoj mozga - fontanela omogućava normalan rast i razvoj mozga. Bebina glavica najbrže raste u prve 3 godine, a do peta ima čak 90% mase odrasle osobe.
Postoji još razloga zbog čega je fontanela bitna za razvoj bebinog mozga.
Može li fontanela da se povredi?
Kada smo ustanovili da je fontanela poželjna pojava, sledeće pitanje koje roditelje mori su povrede. Iako isprva deluje da su fontanele krhe, usled njihove elastičnosti i mekoće, one su dobro zaštićene.
To nam govori da se ne mogu tek tako povrediti. Jaki i snažni udarci mogu da nanesu štetu, ali svakodnevna briga, poput češljanja i dodira nisu opasni.
Ako misliti da postoji neki poseban načina da brinete o fontaneli, objektivno ga nema. Svim roditeljima je na početku malo čudno kada dodirnu bebinu glavicu, ali ubrzo se naviknu.
Mekana mesta treba da budu glatka, prijatna na dodir i blago zakrivljena ka dole.. Tako ćete znati da je sve u redu.
Zašto se javlja pulsiranje fontanele?
Da ne biste brinuli, odmah ćemo istaći da je pulsiranje normalna pojava.
Najlakše se uočava kod mališana s plavom i ređom kosom. Dešava se uglavnom dok beba kaki ili prati otkucaje srca. Ako primetite pulsiranje, obratite pažnju da li je fontanela napeta. U pojedinim slučajevima to može biti naznaka meningitisa, a tada je važno da se obratite lekaru, jer može doći do neželjnih komplikacija.
Najčešći oblici fontanele kod beba
Postoji nekoliko oblika fontanela i svaku ćemo zasebno pojasniti.
Uvučena fontanela kod beba
Možete biti vezana za više stvari, ali najčešće se odnosi na ishranu bebe. Fontanela se uvlači pred bebin obrok, a po završetku vraća.
Pored toga, dehidratacija može biti jedan od uzroka uvučene fontanele. Dakle, u oba slučaja najbolje je da bebi date mleko, jer bebe mlađe od šest meseci još doje ili dobijaju formulu. Tek posle izvesnog period počinje da se uvodi nemlečna hrana.
Ako uočite da je fontanela stalno uvučena, onda je to znak da se obratite lekaru i pedijatru.
Ispupčena fontanela kod beba
Ako primetite da je fontanela tvrda, napeta i ispupčena, odmah idite kod lekara. Uzrok mogu biti infekcije mozga ili uvećan pritisak u glavi. To se rešava terapijom i nadzorom lekara.
Postoji slučaj kada je to sasvim normalna pojava, ali samo u slučaju kada beba plače. Čim prestane fontanela se vraća prethodnom obliku.
Preširoka fontanela kod beba
Može da ukazuje na razne poteškoće, poput poremećaja koštanog tkiva, štitnu žlezdu i vezivno tkivo. Ume biti i indikator zastoja u razvoju, prevremenog rođenja i Daunovog sindroma.
Napeta fontanela kod beba
Normalno je da bude napete kada beba plače. To ne treba da vas brine.
Problem može biti ako je prisutna napetost dok je beba mirna. Najbolje je da se obratite pedijatru, jer ćete tako otklonite sve sumnje i znati šta da uradite.
Zatvaranje fontanele
Važno je napomenuti da se kosti lobanje ne zatvaraju sve do druge decenije života. Iako zvuči neverovatno, mozak se dotad razvija i raste, a za to mu je potreban prostor.
Što se tiče dece, fontanele se ne zatvaraju istovremeno. Postupak traje dve godine.
Najpre se zatvara zadnja fontanela u periodu od 2. do 4. meseca starosti. S druge strane, prednja fontanela se zatvara u period od 9. meseca života do druge godine. Imajte na umu da samo zatvaranje zavisi i od same bebe.
Brzina rasta i razvoja je drugačija kod mališana, a roditelji se često zabrinu ako ustanove da se njihova beba sporije razvija od drugih. Nemojte misliti o tome, to je sasvim normalan proces.
Vitamin D i fontanela
Posle porođaja preporuka je da se uzima što više vitamina D i to do prvog bebinog rođendana. Razlog je što vitamin D utiče na pravilan razvoj kostiju, a ujedno sprečava rahitis.
Oblik glave i fontanela
Oblik bebine glave može se formirati i menjati u zavisnosti u kom položaju najviše provodi vremena. To se često može uočiti ako je baba prilikom porođaja mnogo vremena provela u porođajnom kanalu. Nema razloga da brinete, jer je dovoljno par dana i oblik glave se možete promeniti.
Evo jednog primera, ako beba spava na leđima i tokom dana je takođ u tom položaju, može se dogoditi da joj deo oko potiljka bude ravan.
Zato je preporuka da beba ne bude non-stop u istom položaju. To ne važi za spavanje, jer beba mora da spava na leđima, jer tako smanjujete rizik od iznenadne dojenačke smrti.
Fontanela kod beba - kada treba da se obratite lekaru?
Postoji nekoliko slučajeva kada se treba obratiti lekaru, a to su:
- Fontanela upadne u lobanju: Znak dehidratacija što je za novorođenčad veoma opasno. Obavezno vodite računa od hidrataciji bebe.
- Razlika u izgledu i dodiru: Ustanovili smo kako treba da izgleda normalna fontanela, svako odstupanje zahteva mišljenje lekara.
- Brzo zatvaranje fontanele: Veoma retka pojava koja utiče na rast i razvoj mozga. Iako retko, veoma ozbiljno stanje.
Takođe u retkim slučajevima doktori uoče odmah neke nepravilnosti, pa se izvrši hirurška intervencija. Dakle, fontanela kod beba je važna i veoma poželjna. Nema razloga da brinete, samo obratite pažnju na određene pojedinosti i biće sve u redu.
Foto:Shutterstock