Srećna trudnica

Dijastaza nakon porođaja - najbolje vežbe i kako je se rešiti

Dijastaza je često stanje koje utiče na mnoge osobe, posebno trudnice i novopečene majke. U ovom članku, detaljno ćemo istražiti šta je dijastaza trbušnih mišića, zašto se javlja, kako je dijagnostikovati, faktore rizika i efikasne vežbe za njeno rešavanje.

Šta je dijastaza?

Dijastaza je razdvajanje trbušnih mišića. Ovi mišići protežu se vertikalno duž prednjeg dela trbuha. Javlja se kada vezivno tkivo između ovih mišića, poznato kao linea alba, se istegne i proširi, uzrokujući razmak između mišića.

Zašto se javlja dijastaza?

Dijastaza se najčešće javlja tokom trudnoće. Kako se beba razvija, materica se širi i stvara povećani pritisak na trbušne mišiće i vezivno tkivo. Taj pritisak, zajedno sa hormonskim promenama može oslabiti linea albu i dovesti do razdvajanja trbušnih mišića.

Ko može da dobije dijastazu?

Iako je dijastaza najprisutnija kod trudnica i nakon porođaja, ona može uticati na bilo koga. Osobe sa viškom kilograma i osobe koje se previše opterećuju trbušne mišiće.

Koliko je česta dijastaza?

Učestalost je relativno visoka kod trudnica. Studije sugerišu da do dve trećine trudnica iskusi određeni stepen razdvajanja trbušnih mišića. Međutim, nisu svi slučajevi ozbiljni ili zahtevaju lečenje.

Simptomi dijastaze

Dijastaza može se manifestovati različitim simptomima, uključujući:

  1. Vidljiv ispupčenje ili nabor u trbušnoj regiji, posebno pri ustajanju ili naprezanju.
  2. Bol u donjem delu leđa.
  3. Slabljenje mišića trbušnog zida.
  4. Loša postura.
  5. Problemi sa varenjem.

Kako se oseća dijastaza?

Osobe sa često opisuju kao osećaj praznine ili razmaka u trbušnom području. Može biti povezan i sa nelagodnošću ili bolom kada se trbušni mišići angažuju, na primer prilikom podizanja torza iz ležećeg položaja ili ustajanja iz kreveta.

Kako da znate da li imate dijastazu?

Na jednostavan način možete utvrditi da li je imate. Lezite na leđa sa savijenim kolenima i stopalima na podu. Postavite prste iznad pupka i nežno podignite glavu i ramena sa poda. Ako osetite razmak ili mekano, gubljeno područje između mišića, to može ukazivati na dijastazu.

Faktori koji uvećavaju rizik za pojavu dijastaze

Neki faktori mogu povećati rizik od razvoja dijastaze, uključujući:

  1. Višestruke trudnoće.
  2. Nošenje velike bebe.
  3. Prekomerno povećanje telesne mase tokom trudnoće.
  4. Ponovno podizanje teških predmeta.
  5. Starost, jer starije osobe mogu imati slabije vezivno tkivo.

Dijagnostikovanje dijastaze

Pored samopregleda koji smo pomenuli ranije, zdravstveni stručnjaci mogu dijagnostikovati dijastazu putem fizičkog pregleda. Takođe mogu koristiti ultrazvuk ili druge metode kako bi procenili ozbiljnost stanja.

Kako se rešiti dijastaze?

Iako se neki slučajevi mogu rešiti sami, postoje različiti pristupi za rešavanje ovog stanja:

  1. Fizikalna terapija: Fizioterapeut može vam pomoći da izvodite vežbe za jačanje trbušnih mišića i zatvaranje razmaka.
  2. Hirurška intervencija: U težim slučajevima, može biti preporučena hirurška intervencija za popravku razdvajanja.
  3. Promene u načinu života: Izbegavanje aktivnosti koje opterećuju trbušne mišiće i održavanje pravilne posture mogu pomoći u sprečavanju daljeg razdvajanja mišića.

Koje su najbolje vežbe za dijastazu?

Efikasne vežbe koje pomažu su:

  1. Vežbe u ležećem položaju.
  2. Aktivaciju transverzalnih trbušnih mišića.
  3. Vežbe za jačanje karličnog dna.
  4. Modifikovani izdržaji.
  5. Kegelove vežbe.

Važno je da ove vežbe izvodite pod nadzorom zdravstvenog stručnjaka kako biste ustanovili pravilnu tehniku i sprečili pogoršanje stanja.

Dijastaza je često stanje koje može uticati na bilo koga, ali je najprisutnije kod trudnica i osoba nakon porođaja. Ako sumnjate da imate dijastazu, konsultujte se sa zdravstvenim stručnjakom kako biste dobili napravili plan lečenja i vežbanja koji će vam pomoći na putu ka oporavku.

Foto:Shutterstock

 

Da li Vam je ovaj članak bio od pomoći