Zdrava beba, zdravo dete

Kandida kod dece - kako se dobija i simptomi

Kandida ume da bude česta pojava kod dece. Iako može dovesti do komplikacija, to se veoma retko dešava. Najvažnije je da je prepoznate na vreme i reagujete. Postoji nekoliiko stvari koje treba da znate u vezi sa kandidom kod dece, a mi smo ih sve naveli u daljem tekstu.

Šta je kandida?

Kandida je jedna od mnogih vrsta gljivica koje prirodno nastanjuju telo, a Candida albicans je najčešća vrsta kandide. U normalnim uslovima, kandida živi u ravnoteži sa ostalim mikroorganizmima u telu.

Šta je kandidizacija?

Kandidizacija predstavlja prekomerni rast kandide u telu koji može izazvati zdravstvene probleme. To se može manifestovati na različite načine, uključujući oralnu kandidijazu, genitalnu kandidijazu, pelenski osip i gastrointestinalne infekcije.

Kako se dobija?

Kandida se obično razvija kada se naruši prirodna ravnoteža mikroorganizama u telu. Ovo se često događa nakon upotrebe antibiotika, jer antibiotici mogu uništiti korisne bakterije koje inače kontrolišu rast kandide. Promene hormona, loša ishrana, stres i nejak imunološki sistem takođe mogu doprineti razvoju kandidizacije.

Koji su simptomi kandide kod dece?

Simptomi kandide kod dece mogu biti raznovrsni. Oralna kandidijaza se manifestuje belim premazom na jeziku i usnoj šupljini, koji može biti bolan. Pelenski osip izazvan kandidom obično se pojavljuje na genitalijama i oko pelena, praćen crvenilom i svrabom. Gastrointestinalni simptomi uključuju proliv, nadimanje, povraćanje ili bol u stomaku.

Može li kandida da se prenese?

Kandida se ne prenosi direktno sa osobe na osobu. Međutim, novorođenčad može biti izložena kandidi tokom porođaja, i to se naziva kongenitalna kandidijaza. Takođe, kandida se može proširiti unutar tela ako postoji oslabljen imunološki sistem. Ipak, dokle god organizam zdrav i jak, nema problema.

Kako se dijagnostikuje kandida?

Dijagnoza kandide kod dece obično se postavlja na osnovu simptoma i lekarskog pregleda. Ponekad se uzimaju uzorci za laboratorijske analize kako bi se potvrdila infekcija.

Lečenje kandide

Lečenje kandide kod dece uključuje upotrebu antifungalnih lekova, kao što su nistatin ili flukonazol. Takođe je važno raditi na jačanju imunološkog sistema, pravilnoj ishrani i održavanju higijene. U principu, način lečenja zavisi od mesta na kome se pojavila kandida. Svakako se posavetujte s doktorom o vrsti terapije.

Komplikacije koje izaziva kandida

Napredovala kandidijaza kod dece može dovesti do ozbiljnih komplikacija, uključujući sistemsku gljivičnu infekciju koja može uticati na unutarnje organe, uključujući srce, jetru i pluća. Međutim, to su izuzetno retke pojave i to samo ako kandida dospe u krvotok.

Preventivne mere

Prevencija kandide kod dece uključuje očuvanje zdravog imunološkog sistema, izbegavanje prekomerne upotrebe antibiotika, održavanje higijene, redovne posete pedijatru i praćenje saveta o ishrani, posebno kod novorođenčadi kako bi se sprečio pelenski osip.

Foto:Shutterstock

 

 

 

 

Da li Vam je ovaj članak bio od pomoći